Az USA és Oroszország képviselői között lezajlott mai tárgyalás legfontosabb és sokak számára meglepő fejleménye Marco Rubio amerikai külügyminiszter bejelentése volt arról, hogy a két ország közötti tárgyalásoknak csupán a köztes fázisa az ukrajnai háborús helyzet rendezése, a tulajdonképpeni cél a két ország közötti geopolitikai együttműködés és “történelmileg egyedülálló” gazdasági kooperáció kialakítása. Ennek az együttműködésnek a lényegéről és nagyon súlyos veszélyeiről (illetve tévedéseiről) részletesebben szeretnék kicsit később írni, azonban addig hadd linkeljem be ide a Friderikusz Podcast azon interjúját, amelyben még novemberben előre jeleztem ezt a várható fordulatot az amerikai-orosz viszonyban.
A videó az idevágó résznél (52.32) indul és 55.02-ig tart:
Az elhangzottak leirata:
“- A kérdés szerintem inkább az, hogy Oroszországgal mi lesz, és én attól tartok, hogy a Trump-kormányzat, illetve a Trump-kormányzatot meghatározó ideológia, amiről beszéltünk, és most nagyon lehet, hogy sokaknak felcsúszik a szemöldöke, hogy hogy kerül ide a keresztény nacionalizmus kérdése ehhez a területhez. Úgy kerül ide, hogy a Trump-kormányzatot hatalomba juttató ideológiai csoportoknak egy része Oroszországra régóta már ugyanennek az ideológiának, ennek a keresztény nacionalista ideológiának az európai védelmezőjeként tekint. Nagyon komoly együttműködés alakult ki Trump mögött álló keresztény konzervatív körök, illetve az orosz ortodoxia vezetői között. Ez nyugati részről egy ideológiai forradalomnak a győzelemre juttatására irányul, orosz részről pedig az orosz geostratégiai érdekeknek a győzelemre juttatására irányul, ők ugyanis abból indulnak ki, hogyha sikerül magukat úgy pozícionálni, mármint Moszkvát, mint a hagyományos keresztény értékek védelmezőjét, akkor szövetségesekre találhat Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban, és elhárul előtte az a lélektani akadály, amely mindig is ott tornyosult Oroszország és a Nyugat között.
- Ez azt jelenti, hogy ezek a keresztény nacionalista körök Amerikában és Oroszországban egyszer csak összeborulnak és szövetséget kötnek? De miért állna ez érdekében Amerikának?
- Például azért, mert így hatékonyabban tudja fölvenni a küzdelmet Kínával szemben. Az egészen biztos, hogy az a tendencia, ami megfigyelhető, akár az elnökjelölt, például JD Vance, vagy az említett médiaszemélyiség Tucker Carlson, és nagyon sokakat sorolhatnék még, részéről, akik igencsak minimum baráti módon, de legalábbis semleges módon nyilatkoznak Oroszországgal kapcsolatban, és minél előbb abba akarják hagyni a háborút, a háborúnak a támogatását, Ukrajnának a védelmét, és még pontosabban az orosz agresszióval való szembeszállást, semmi mással nem magyarázható, mint egy közeledési szándékkal Oroszország irányába, amely ideológiai alapokon nyugszik, de geopolitikai célokat hivatott elérni.”
Margaret Atwood üzente trumpnak, hogy “a Szolgáló lány meséje” egy regény, nem egy használati utasítás. Ráérzett a hölgy.
Nem lett jó a kedvem. Kedves Péter, köszönöm a munkáját!